Odpowiednie opony to podstawa! Bezpieczna podróż autem

Każdego roku na polskich drogach ginie tysiące ludzi w różnym wieku. Przyczyną różnorodnych kolizji, stłuczek czy dramatycznych, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym, wypadków jest brak doświadczenia kierowcy, nieuwaga, brak koncentracji lub umiejętności właściwej oceny sytuacji oraz własnych możliwości, a przede wszystkim brawura, zbyt szybka jazda oraz nieodpowiedni stan techniczny pojazdu.

 

Opony a bezpieczeństwo jazdy

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodu, często decydującym o życiu bądź śmierci kierowcy, jego pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego są opony, z czego wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy. Tymczasem prawidłowy stan opon w samochodzie daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale wpływa również na komfort jazdy w różnych warunkach pogodowych i atmosferycznych, stąd też niezwykle istotnym zagadnieniem staje się stosowanie odpowiednich opon w określonych porach roku, utrzymywanie ciśnienia w nich na właściwym poziomie oraz natychmiastowa wymiana w przypadku, gdy właściciel pojazdu zauważy jakiekolwiek uszkodzenia lub zniszczenia.

 

Kiedy opony letnie a kiedy zimowe czyli sezonowa wymiana opon

Należy natomiast dodatkowo pamiętać, że żyjemy w klimacie, gdzie warunki pogodowe są niezwykle zróżnicowane, stąd też kierowcy często zmuszeni są odnaleźć się i prowadzić swoje auto w skrajnych warunkach atmosferycznych, dlatego niezwykle istotną kwestię stanowi sezonowa wymiana opon. W praktyce sezonowa wymiana ogumienia oznacza, że w różnych porach roku korzystamy z opon letnich lub opon zimowych, które różnią się miedzy sobą zarówno konstrukcją, właściwościami jak i stanem bieżnika. Stanowi bezapelacyjnie podstawowy oraz niezbędny warunek zapewnienia przez właściciela pojazdu bezpieczeństwa nie tylko sobie, ale także i innym osobom. Żaden kierowca nie powinien zwlekać z wymianą opon zimowych na opony letnie lub odwrotnie. Pierwszym sygnałem do podjęcia takiej decyzji jest przede wszystkim gwałtowna zmiana temperatury powietrza. Warto wówczas skorzystać z pomocy doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty, który  w profesjonalny i prawidłowy sposób dokona wymiany opon w aucie. Odpowiednio dostosowane do pory roku ogumienie kół zapewni stabilność pojazdu oraz doskonałą przyczepność.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *