Jaki rodzaj rehabilitacji potrzebny?

Dochodzenie do zdrowia po doznanych urazach albo przebytych chorobach jest niejednokrotnie procesem długotrwałym i złożonym. Trzeba przyznać, że w każdym przypadku przebiega ono trochę inaczej. Dlatego tak ważne są stałe konsultacje z lekarzem prowadzącym, aby rehabilitacja miała prawidłowy przebieg. Lepiej nie podejmować działań na własną rękę i zdać się na opinię specjalistów z centrum rehabilitacji lub fizjoterapeutów prowadzących praktykę prywatną.

rehabilitacja

Rehabilitacja w domu pacjenta

Niektóre choroby lub urazy przykuwają pacjenta na stałe do łóżka. Czasem jest to przejściowy etap choroby, czasem trzeba liczyć się z długotrwałym stanem obłożnym. Wiadomo, że w takich przypadkach transport pacjenta jest dużym wyzwaniem logistycznym, a niekiedy mógłby być dla niego szkodliwy. Dlatego niektóre centra rehabilitacji oferują możliwość zabiegów fizjoterapeutycznych i innych z dojazdem na miejsce. Najczęściej rehabilitant pojawia się w domu pacjenta o umówionej porze zaopatrzony w potrzebny sprzęt i preparaty pomagające przy wykonywaniu ćwiczeń. Na pewno jest to duże odciążenie dla członków rodziny, którzy w tym czasie zapewniają choremu opiekę dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Rehabilitacja w ośrodku specjalistycznym

Pacjenci, którzy mogą poruszać się o własnych siłach albo ci, których lekarze skierowali do specjalistycznych ośrodków przebywają na rehabilitacji poza domem. Na szczęście w każdym większym mieście znajduje się centrum rehabilitacyjne, do którego pacjent może się zgłosić ze skierowaniem, żeby umówić się na poprowadzenie terapii. W takich wypadkach zostanie mu przydzielony specjalista rehabilitant oraz wyznaczony harmonogram spotkań. Niektórzy lekarze przepisują także kuracje w specjalistycznych ośrodkach w znanych miejscowościach uzdrowiskowych. Trzeba wiedzieć, że centra rehabilitacji na terenie uzdrowisk korzystają dodatkowo ze specyficznego mikroklimatu oraz z dobroczynnych źródeł wód mineralnych, które tam występują. Warto poprosić o takie skierowanie, jeśli tylko stan zdrowia pozwala na wyjazd do niekiedy dość odległego centrum rehabilitacyjnego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *