Jak dobrać najlepsze wkładki ortopedyczne dla dzieci?

Wady stóp u dzieci, są równie często spotykane jak i wady postawy. Stoi za tym wiele czynników. Najważniejsza jest jednak odpowiednio szybka reakcja rodziców oraz zastosowanie wkładek ortopedycznych dla dzieci lub sięgnięcie po obuwie ortopedyczne. Zobacz, jak dobiera się takie wkładki. Dowiedz się również, jakie pełnią funkcje.

wkladki-dla-dzieci

Najczęstsze wady stóp u dzieci

Ortopeda to jeden z pierwszych specjalistów, który powinien zobaczyć nasze dziecko już w pierwszym miesiącu jego życia. Następna wizyta kontrolna powinna odbyć się w kilka miesięcy po tym, jak maluch zacznie samodzielnie chodzić. Przy czym rodzice powinni cały czas bacznie przyglądać się stopom swojego maleństwa, by odpowiednio wcześnie rozpocząć eliminację wszelkich nieprawidłowości. Wśród najczęściej pojawiających się wad stóp u małych dzieci wymieniane jest płaskostopie. Ma to związek ze słabymi więzadłami dziecięcych stopek. Co prawda jest to przypadłość, która samoistnie ustępuje. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Co wtedy? Wówczas potrzebne mogą okazać się wkładki ortopedyczne dla dzieci.

Ogólnodostępne czy na zamówienie?

Na rynku tego typu wyrobów jest ogromnie dużo. Różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane, jak i rozmiarem, a nawet kształtem. Stały się też produktem ogólnodostępnym. Jednakże odpowiedzialny rodzic nie powinien sam ich wybierać. Wkładki ortopedyczne dla dzieci niewłaściwie dobrane, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zasada ich wyboru zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania wady oraz pod kątem cech indywidualnych stopy. Warto przy tym pamiętać, że same wkładki ortopedyczne dla dzieci nie wyeliminują problemu. Trzeba dołączyć do nich odpowiednie ćwiczenia korekcyjne. O ich doborze również decyduje specjalista na podstawie wcześniej wykonanego badania.
Gdzie kupuje się takie idealne wkładki dziecięce? Temu celowi służą specjalne sklepy ze sprzętem, odzieżą i akcesoriami ortopedycznymi czy rehabilitacyjnymi. Tam są one zamawiane i wykonywane na podstawie opisu, jaki wydaje ortopeda.

Słowem podsumowania

Artykułów „specjalnych” dla dzieci, jakimi są wkładki ortopedyczne nie należy kupować samemu. Nawet, jeśli wydaje nam się, że to najlepsza metoda profilaktyczna. Nic bardziej mylnego. Stopa dziecięca to delikatny narząd, który wciąż się kształtuje. Nieprzemyślaną decyzją można jedynie zaburzyć ten rozwój.